Akútna gastroenteritída, tzv. črevná chrípka

05.08.2018

Toto ochorenia vzniká často z plného zdravia a vzniká hlavne v letných mesiacoch. Prejavuje sa hnačkami, bolesťou brucha, často typu kŕčov, teplotami, občas sprevádzané bolesťami kĺbov a svalov a celkovou únavou.

Najčastejšími infekciami, sú infekcie virové, bakteriálne, u nás najčastejšie salmonelové, kampylobakterové a v neposlednom rade enterotoxikózy - otravy z potravín.

Hlavnou zásadou liečby hnačkovitých ochorení je dostatočná hydratácia /zavodnenie/ a následná diéta. Na rehydratáciu sa má použiť mierne osladený čierny čaj, nesýtené minerálne vody. V nadväznosti na tekutiny má pacient začať konzumovať sucháre, staršie pečivo, následne banány, ryžový odvar, varené zemiaky. Pri dobrej tolerancii pridávame domáci mäsový vývar, z ktorého môžeme konzumovať varenú zeleninu aj kuracie mäso. Ako posledné potraviny pridávame mliečne výrobky a vyprážané jedlá.

Z liekov možno pri hnačke využiť lieky s adsorbčnou schopnosťou, medzi ktoré patrí čierne uhlie, ďalej možno využiť Smectu. Medzi lieky dezinfikujúce črevo zaraďuje Endiex, ktorý má význam hlavne u enterotoxikóz. U hnačiek, ktoré nie sú infekčného pôvodu sa môže využiť Reasec a Imodium, ktoré znižujú črevnú peristaltiku. Veľmi dôležité je užívanie probiotík, ktoré je vhodné užívať aj 7-14 dní po črevnej chrípke.